Co da szkolenie z ubezpieczania towarów w transporcie?

containers vans

Ubezpieczenia, słowo to kojarzy nam się z reguły z dodatkowymi opłatami, które musimy ponieść ( w szczególności gdy mówimy np. o OC samochodu). Same ubezpieczenia służą jednak znacznie wyższym celom, gdyż mają za zadanie ochronę naszego mienia w przypadku jego uszkodzenia.

Mowa tu dokładniej o wypłacie równej wartości pieniędzy, która pokryje szkody utraconej wartości. Ubezpieczać można praktycznie wszystko, dlatego też osoby, które są zainteresowane tematem, mogą bez problemu skorzystać z usług np. porównywarek online, które dobiorą nam najlepszego ubezpieczyciela do naszych potrzeb. Jednakże jak wygląda sytuacja ubezpieczeń od strony przedsiębiorców?

Z reguły firmy ubezpieczają swoje mienie od kradzieży, bądź uszkodzeń lecz mowa tu głównie o środkach trwałych, stanowiących podstawę materialną przedsiębiorstwa. Mało kto ubezpiecza oferowane towary, gdyż są one dość płynne i bardzo szybko się zmieniają. Istnieje jednak pewien dział firmy, który odstępuje od tej reguły.

Szkolenia z transportu? Zobacz szkolenie ADR

Tym działem jest transport, a dokładniej rzecz ujmując spedycja nim zarządzająca. Spedytor ponosi pełną odpowiedzialność za towar który musi dostarczyć np. do klienta. To co się wydarzy podczas procesu transportu spadnie na barki spedytora, dlatego tez musi on zapewnić mu jak największe bezpieczeństwo.

Z drugiej strony istnieją sytuacje, w których najlepiej zabezpieczony produkt może zostać zniszczony (np. wypadki, katastrofy naturalne) i nawet najsilniejsze starania pracodawcy nie zaradzą temu problemowi.

Dlatego też spedytorzy ubezpieczają transportowane produkty, na odpowiednią sumę pieniędzy tak by w razie problemów móc uzyskać zadośćuczynienie. Pojawia się więc pytanie, czy potrzeba do tego odpowiednich szkoleń, by móc ubezpieczy towar?

Teoretycznie nie, lecz ubezpieczyciele, często wykorzystują nieświadomość klientów i mogłoby się zdarzyć, że w przypadku jakiegoś zdarzenia, ubezpieczenie nie pokryje kosztów produktów. Dlatego też warto posiadać odpowiednią wiedzę by nie być stratnym podczas prowadzenia takich działań.

Dodaj komentarz